Parimad saunasoovitused

Parimad saunasoovitused ehk kuidas nautida sauna

Saunas käimine on eestlastele väga omane tegevus juba aastasadu, nädalalõpu traditsioon koduses saunas, maakodu või suvilas. Peamiselt käiakse saunas lõõgastumas, keha puhastamas ja tervist turgutamas. Sauna tervistavat mõju on inimkond tundnud juba aasatuhandeid. Vanad eestlased ei kahelnud sauna tervislikkuses sest muid ravivõimalusi maarahval ei olnud ning abi otsiti saunas külmetushaiguste, lihas-ja liigesevalude kui ka meeleolulanguse korral. Eesti vanasõnagi ütleb, et saun on vaese mehe tohter.

10 tervislikku SAUNASOOVITUST

  1. Sauna tuleks minna hea enesetundega!
  2. Ära mine sauna täiskõhuga! Korraliku toidukorra võiks teha 2-3 tundi enne sauna et keha oleks saunaks valmis.
  3. Joogis vesi! Sauna eel ja järel sobib mineraalvesi või taimetee
  4. Liiga kuum! Sauna temperatuur võiks olla 75 kraadi. Liiga kuuma saun ei ole samuti soovitatav.
  5. Kanna saunamütsi!
  6. Ära ole kuumas saunas liiga pikalt! Soovitav max 2 korda ja mitte pikemalt kui 10 min.
  7. Jahuta vahepeal keha!
  8. Jälgi enesetunnet ja tarbi vedelikku!
  9. Vihtlemine simuleerib nahka aga ei pruugi kõigile sobida
  10. Saunatamiseks sobiliku instrumentaariumi leiad: https://www.strauss.ee/tootekategooria/saunatarvikud/

Vihtlemine

Vihtlemine simuleerib nahka, et tuua verd pindmistesse kihtidesse varustama nahka toitainetega ja eemaldama ainevahetusjääke. Viht kannab rohkem saunakuumust keha pinnale. Samuti muudab kuumem viht vihtlemiskogemuse intensiivsemaks. Nahaga kokku puutuvad lehed ja oksad aitavad aga maha uhtuda surnud naharakke. Ühtlasi soodustab vihtlemine jahtumist pärast sauna-organism jahtub kiiremini, kui veri on liikunud keha keskmest jäsemetesse ja nahka. See omakorda on und soodustav protsess. Muud saunaprotseduurid, näiteks koorimised soolaga ja mõne teise koorijaga on samuti nahka masseerivad, puhastava ja pehmendava mõjuga.

Sauna tervistava mõju valem on seega lihtne-sage lühiajaline viibimine kuumas keskkonnas muudab meie keha haigustele ja teistele terviseriskidele vastupidavamaks. Nii pikendab saunatamine inimese eluiga ja annab juurde tervelt elatud aastaid.

tekst proviisor Silja Nellis